Japanci najuspešniji na Svetskom kupu u Budimpešti

Svetski kup u Budimpešti održan je od 12.-13. februara 2011.g. Najuspešnija je bila ekipa Japana koja je osvojila ukupno osam medalja, od toga tri zlatne. Najuspešnija je bila ekipa Japana koja je osvojila ukupno osam medalja, od toga tri zlatne. U kategoriji – 90 kg trijumfovao je Daiki Nishiyama, drugi na svetskoj rang listi, koji je u finalu waza-arijem savladao Rusa Kamila Magomedova. Magomedov je inače pobednik Svetskog kupa u Suwonu prošle godine. U polufinalu je Nishiyama pobedio Max-a Schirnhofer-a iz Austrije koji je osvojio bronzu. Nishiyamin stariji brat Masashi izgubio je u polufinalu od Magomedova, ali je u borbi za bronzu savladao domaćeg takmičara Tamas-a Madarasz-a.

Evropljani su uzeli sve 4 medalje u kategoriji do 81 k . Srđan Mrvaljević je osvojio prvu zlatnu medalju na Svetskom kupu za Crnu Goru. Mrvaljević je, inače,dvostruki osvajač Serbian Opena. U budimpeštanskom finalu Mrvaljević je bio prejak za Francuza Alain-a Schmitt-a, koji je po treći put izgubio finale na nekom svetskom kupu.

U kategoriji – 100 kg mongolski takmičari su podelili najviša mesta. Olimpijski šampion Naidan Tuvshinbayar savladao je svog zemljaka Battulga Temmulen-a. Naidan je osvojio svoj prvi Svetski kup izvan Mongolije ( prošle godine je bio pobednik u Ulan Batoru). Temmulen je kao i Francuz Schmitt izgubio svoje treće finale u svetskom kupu i nikada do sada nije osvojio zlato. U borbi za bronzu Franck Ewane Moussima je osvojio prvu medalju ikad za Kamerun. Kamerun nikada do sad nije slavio na Svetskom kupu, kao ni na takmičenjima višeg ranga. Moussima je učestvovao na dve Olimpijade, na dva svetska šampionata, a jednom je pobedio na Afričkim igrama 2007. godine.
Brazil je konačno osvojio svoju prvu medalju na Svetskom kupu ove godine. Rafael Silva je osvojio zlato u kategoriji + 100 kg pobedivši u finalu Slovenca Matjaža Ceraja. Renat Saidov iz Rusije i Luuk Verbij iz Holandije osvojili su bronzana odličja.

Domaća publika u Budimpešti ipak je najviše uživala u jedinstvenoj dvostrukoj pobedi svojih takmičara u kategoriji – 73 kg: Braća Ungvari – Attila i Miklos osvojili su zlatnu i srebrnu medalju. Slično se desilo i 2007. godine kada su braća podelila najsjajnija odličja na mađarskom prvenstvu u kategoriji – 66 kg. Za njih je ovo bio specijalan dan. Attila je slavio u svojoj kategorij, a Miklos, zadovoljan srebrom, nije izašao na megdan svom bratu u finalu.

Veliku pobedu Attila je ostvario u polufinalu gde je savladao pobednika prošlonedeljnog Grand Slam-a u Parizu i pobednika Grand slam-a u Tokiju, Japanca Riki-ja Nagaya-u.

Attilin osam godina stariji brat Mikloš savladao je drugog Japanca Yasuhiro Avano-a, trećeg sa Grand Slam-a u Parizu i trećeg sa Svetskog prvenstva.

Najbolji naš takmičar bio je Miloš Mijalković – Beka, koji je u kategoriji – 73 kg ostvario dve pobede i poraz. U prvom kolu bio je bolji od Italijana Andrea Regis-a, u drugom wazaarijem je pobedio Gruzijca Rekhviashvili Zabed-a, da bi se u tećem kolu namerio na osvajača zlatne medalje Attilu Ungvarija.

Nikola Milošević (-90) savladao je yukoom (dve kazne za protivnika) u prvoj borbi Kazahstanca Shynngys-a Oxikbayev-a, u sledećoj borbi wazaarijem ga je savladao Iraelac Victor Fishman.

Svi ostali naši takmičari savladani su već u prvoj borbi:

Predrag Nikolajević u (- 60) izgubio je od iponom od Mađara Burjan Lazslo-a, dok je Ilija Ciganović ( – 66) izgubio wazaarijem od Izraelca Yana Vinogradova. Filip Križana (-73 kg) sa dva yukoa savladao je Japanac Awano Yasuhiro. Iste su sudbine bili i naši predstavnici u kategoriji – 81 kg: Aleksandar Kukolja sa dva yukoa savladao je Francuz Gomes Tavares Dimitri, dok je Miroljub Ivezić izgubio iponom od Slovenca Jesenka Ćetića.

Dišović Milan (-100kg) izgubio je na wazaari od Mađara Balinta Farkasa, dok je Stefan Jurišić izgubio od Slovaka Pavola Jurčika.